Kochany Rodzicu:

• Ciesz się razem z dzieckiem, że następnego dnia idzie do przedszkola.
  • Nie obiecuj dziecku nagrody za to, że pójdzie do przedszkola,
  • Pozwól zabrać swojemu trzylatkowi z domu ulubioną przytulankę, maskotkę lub zabawkę.
  • Pomóż dziecku rozebrać się, zwróć mu uwagę na jego ubranie i na to, gdzie je zostawisz.
  • Pożegnanie w szatni powinno być krótkie: uśmiech-buziak i pa-pa,”kocham Cię”, „wrócę po Ciebie zaraz po pracy”,
  • Jeżeli bardzo chcesz, to do sali wejdź tylko na chwileczkę – oszczędzisz żalu i smutku innym dzieciom.
  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu – gdy raz ulegniesz, będzie coraz trudniej. Twój Maluszek łzami wymusi kolejny powrót do domu.
  • Jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, trzylatek powinien do przedszkola przez pierwsze dni przychodzić z tatą.
  • Witaj swoje dziecko z uśmiechem, możesz mu podarować drobny prezencik, mówiąc pozytywnie brzmiące zdanie: „Teraz możemy iść do domu”.
  • Kontroluj się, co mówisz w obecności dziecka na temat sytuacji dotyczącej pobytu w przedszkolu.
  • Nie wywołuj dodatkowego stresu, wymuszając na dziecku, by po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o przedszkolu. Samo zacznie opowiadać w odpowiednim momencie,
  • Jeśli sam/sama masz miłe wspomnienia z okresu przedszkola,opowiedz o nich. Możesz również pokazać dziecku zdjęcia z tego okresu.

Co do przedszkola?

• Luźne spodnie lub spódnica na gumkę, bluza lub lekki sweterek -czyli ubiór „na cebulkę”, ważniejsza wygoda od elegancji,
  • Kapcie – najlepiej na rzepy, kurtka z suwakiem, który łatwo się zapina,
  • Ubrania z rozciągliwymi dekoltami,
  • Worek, gdzie będzie dodatkowa podkoszulka na zmianę, majteczki, rajstopy, krem do twarzy na każdą pogodę,
  • Szczoteczka, pasta i kubeczek do zębów
  • Mała poduszeczka i kocyk, aby poobiedni odpoczynek był miły i przyjemny,
  • Ukochana przytulanka, dzięki której łatwiej będzie przeżyć rozstanie z mamą.

Co może pomóc dziecku?

• Wcześniejsze przyzwyczajanie dziecka do przebywania w nowym miejscu pod opieką osób trzecich, kontaktowanie dziecka z rówieśnikami, np. na placu zabaw
  • Uczenie dziecka poprzez zabawę czynności związanych z samoobsługą
  • Informowanie dziecka o tym, że czas w przedszkolu będzie spędzało w towarzystwie innych dzieci, bez rodziców
  • Ważne jest, aby rodzice podczas rozstania z dzieckiem byli spokojni (dziecko wyczuwa niepokój dorosłych)
  • Zabawy z dzieckiem w przedszkole, przedstawianie jego realnych zalet, m.in. obecność rówieśników, wielość zabawek
  • Akceptacja płaczu dziecka przez rodziców – naturalnej, zdrowej reakcji na nową sytuację (nie należy dziecka zawstydzać) – duża labilność uczuć dziecka powoduje, że za chwilę jest wesołe i świetnie się bawi
  • Wcześniejsze poznanie przedszkola – spacery w kierunku placówki
  • „Kawałek domu” – drobiazg przyniesiony przez dziecko z domu, np. ulubiona zabawka, poduszeczka
  • Wcześniejsze odbieranie dziecka w początkowym okresie (zawsze należy odbierać dziecko zgodnie z obietnicą).

Ustal z dzieckiem wyraźne ramy pobytu w przedszkolu. Rano pożegnaj się z nim. Lepiej nie wychodź po kryjomu, gdyż dziecko może się wystraszyć i później bać się, że rodzice nieoczekiwanie znikną. Powiedz, kiedy po nie przyjdziesz w sposób, który będzie dla niego zrozumiały (np.: zamiast powiedzieć „o trzeciej”, powiedz „po podwieczorku”). Dotrzymuj słowa i odbieraj dziecko o ustalonej porze. Dzięki temu będzie się czuło bezpiecznej, bo będzie ufało, że przyjdziesz zgodnie z umową.